Akcie broker

Čaká Slovensko budúcnosť amerického Detroitu?

Približne pred mesiacom slovenská vláda podpísala dokument s automobilkou z Veľkej Británie, Jaguar Land Rover na stavbu nového závodu pri Nitre s kapacitou výroby až 300 tisíc vozidiel za rok. Aké pozitíva pre Slovensko prináša tento kontrakt? Čo hrozí Slovensku, ktoré si tak upevní svoje postavenie automobilovej veľmoci?

Vláda Slovenskej republiky oznámila začiatkom augusta príchod novej automobilky na Slovensko. Po francúzskom Peugeote a Citroëne,  ktoré sa vyrábajú v závode PSA pri Trnave, Volkswagene pri Bratislave a Kii pri Žiline, bude Jaguar už štvrtým automobilovým závodom, ktorý na Slovensku vznikne. Vláda SR sa snaží úspešne tajiť, čo viedlo investora k tomu, aby v tak silnej konkurencii európskych krajín investoval práve na Slovensku. Poľsko, ktoré bolo najväčším súperom Slovenska a pokladané za favorita pre túto investíciu, však otvorene priznalo, že veľkosť štátnej podpory, ktorú ponúkla vláda SR už nedokázalo prekonať. Poľský vicepremiér mimo toho dodal, že po kalkulácii prínosov a nákladov, ktoré by bolo nutné vynaložiť na predbehnutie ponuky Slovenska vyhodnotili investíciu ako iracionálnu a zaťažujúcu štátny rozpočet. Okrem tohto významného faktoru treba priznať, že Slovensko je atraktívna krajina pre automobilky už od roku 1989. Skvelá lokalita uprostred Európy umocnená pomerne lacnou pracovnou silou a vlády naklonené investíciám a vysokej štátnej podpore vytvárajú ideálne podmienky pre tento typ investícií.

Predpokladaný začiatok výroby na Slovensku bol stanovený na rok 2018. Zatiaľ sa vláda pustila do prvej fázy, a to výkupu pozemkov pre automobilku pri Nitre. Jaguar bude potrebovať na výstavbu závodu okolo 200 až 300 hektárov pôdy, ktoré sa ako priemyselná pôda vykupujú po 30 až 60 eur za meter štvorcový. Očakáva sa, že investor ceny pozemkov zvýši a ich výkupná cena môže rásť až k 100 eurám za meter štvorcový.

Výška plánovanej investície spoločnosti Jaguar Land Rover sa odhaduje na 1,4 miliardy eur, pričom štátna podpora môže podľa špekulácií dosiahnuť zhruba 350 miliónov eur. Jaguar pritom vyrobí postupne od 150 tisíc až 300 tisíc automobilov ročne, pričom sa odhaduje, že zamestná 2000 až 4000 ľudí.

Čo Jaguar prinesie na Slovensko?

Prvým prínosom je určite prínos nových pracovných miest a zníženie nezamestnanosti. Stále nevyriešenou otázkou však ostáva, koľko SR zaplatí za jedno pracovné miesto v podobe štátnych dotácií a stimulov. Pozitívom je aj úzka previazanosť na subdodávateľské firmy, ktorým sa takto zvýši dopyt. Dobrou správou je takisto aj pre Nitriansky región a menšie firmy, ktoré v ňom podnikajú.

Apokalypsa Detroitu?

Okrem spomínaného negatívneho dopadu investície na štátny rozpočet SR, ostáva najväčšou hrozbou novej investície fakt, že prispeje k väčšej špecifikácií Slovenska ako automobilovej veľmoci. Špecializácia krajiny na jeden druh výroby predstavovala v súčasnej otvorenej ekonomike vždy riziko. Slovensko je v automobilovom priemysle líder v počte vozidiel vyrobených na hlavu, ktoré predstavuje zhruba 171 vozidiel na 1000 obyvateľov. Hrozí vďaka automobilkám Slovensku rovnaký osud ako jednému z najúspešnejších miest USA, Detroitu, ktoré je dnes ekonomickým odpadlíkom?

Odpoveď na túto otázku je zložitá, avšak podľa viacerých ekonómov je tento scenár možný aj keď málo pravdepodobný. Automobilky odišli z Detroitu z dôvodu, že sa im predražili mzdové náklady a inde sa vytvorila lepšia ponuka. Preto to, či Slovensko doplatí na automobilový priemysel bude závisieť predovšetkým od výrobných a mzdových nákladov, ktoré budú slovenské automobilky v budúcnosti produkovať. Keďže pomaly dochádza k presýteniu automobilového trhu, v budúcnosti sa dá očakávať aj postupný pokles dopytu po automobiloch.

Podľa dekana Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave však podobný scenár Slovensku zatiaľ nehrozí. Je to najmä vďaka previazanosti automobilového priemyslu na ostatné odvetvia. V prirodzenej ekonomike neexistuje výrobok, ktorý by nebol postihnuteľný krízou, aj keď vzhľadom na poslednú krízu môžeme tvrdiť, že automobilky na pokles svetového hospodárstva doplatili medzi prvými. Podľa dekana však slovenské automobilky na rozdiel od detroitských, investujú do vedy a výskumu, a to je faktor vďaka ktorému sa môže Slovensku vyhnúť podobnému scenáru ako Detroit.

Faktorom, ktorý môže ovplyvniť situáciu firmy Jaguar Land Rover môže byť finančná situácia jeho materskej firmy z Indie Tata Motors. Ten zažíva pokles zisku o polovicu, v dôsledku turbulentného vývoja na čínskom trhu, vďaka ktorému sa znižuje dopyt po luxusných modeloch automobilky. Dôkazom je aj vývoj akcií Tata Motors a ich neustály pokles.